Humanitární jednotky ČČK jsou naším hlavním nástrojem programu připravenosti na katastrofy. Tento systém byl po roce 2000 vybudován v úzké spolupráci s Německým červeným křížem, který má na tomto poli bohaté zkušenosti.
Při tvorbě struktury Humanitárních jednotek ČČK jsme vycházeli ze světových statistik, z nichž vyplývá, že při katastrofách velkého rozsahu nalezneme na místě neštěstí:
Humanitární jednotky ČČK jsou od roku 2001 zařazeny do Integrovaného záchranného systému ČR.
O těžce zraněné se postarají v rámci Integrovaného záchranného systému ČR profesionální složky.
Druhosledové jednotky, tedy i Humanitární jednotky ČČK, jsou zaměřeny na lehce zraněné a nezraněné osoby, což dohromady představuje více než polovinu všech postižených.
Členem humanitární jednotky ČČK může být člen ČČK, kolektivní člen ČČK či dobrovolník ČČK starší 18 let splňující kvalifikační předpoklady. Podmínkou je rovněž dobrý zdravotní stav, fyzická a psychická odolnost a schopnost účastnit se práce Humanitární jednotky ČČK v jakoukoliv dobu (souhlas zaměstnavatele).
Činnost v Humanitární jednotce ČČK je dobrovolná a její členové jí vykonávají mimo svá občanská povolání. Členové musí zvládnout dovednosti jako poskytnutí první pomoci nebo psychosociální pomoc.
Členové jsou dle svých znalostí a dovedností zařazeni do následujících sekcí:
Jana Petržilková, velitel HJ OS ČČK Litoměřice
Jan Dümont, zástupce velitele HJ OS ČČK Litoměřice
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení technologie, jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.